Toksyna botulinowa – co warto wiedzieć o „botoksie”?

Toksyna botulinowa występuje pod nazwami BTX, BoNT oraz jad kiełbasiany. Potocznie określana także jako Botoks lub Botox.

zabiegi toksyną botutlinową, wypełnianie zmarszczek, mezoteriapia igłowa, dermapen, pilingi medyczne, osocze bogatopyłowe, nici liftingowe, ujedrnianie pelleve

Zastosowanie „Botoksu”

BTX jest substancją, której gama wskazań terapeutycznych ulega systematycznemu poszerzaniu. Do wskazań estetycznych, w których używana jest botulina należą między innymi:

  • pionowo ułożone zmarszczki okolicy gładzizny czoła, tzw. „lwie zmarszczki”
  • poziome zmarszczki czoła
  • zmarszczki wokół oczu, tzw. „kurze łapki”
  • zmarszczki na bocznej powierzchni nosa, tzw. „zmarszczki królicze”
  • zmarszczki w okolicy górnej wargi, tzw. „zmarszczki palacza”
  • opadające kąciki ust
  • tzw. „brukowana” broda
  • zaburzona linii żuchwy
  • pionowe, widoczne fałdy mięśnia szerokiego szyi, tzw. „indycza szyja”
  • nadpotliwość pach, rąk, stóp

Do niekosmetycznych wskazań zaliczają się głównie schorzenia okulistyczne i neurologiczne. Wśród nich znajdują się: zez, kurcz powiek, kurcz połowiczny twarzy, spastyczny kręcz szyi, migreny, bruksizm (niekontrolowane zgrzytanie zębami), skurcz zwieracza przełyku i inne.

Działanie toksyny botulinowej daje czasowy i odwracalny efekt. Już po około 24-48 godzinach od przeprowadzenia iniekcji widać wpływ zabiegu na mięśnie. Efekt końcowy uzyskujemy stopniowo po paru dniach, a czasami nawet 14 dniach od podania preparatu. Powrót do wcześniejszej kurczliwości mięśni zachodzi stopniowo, trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy (średnio 3-7 miesięcy).

Sposób wykonania zabiegu estetycznego

Na rynku istnieją głównie preparaty toksyny botulinowej typu A (np. Botox, Azzalure, Bocouture). Też dostępna, ale rzadziej używana jest toksyna typu B. W przypadku każdego z preparatów mamy trochę inne zalecenia np. w przypadku Botoxu i Azzalure stosujemy inne jednostki. Przechowujemy je w lodówce, ale z kolei preparat Bocouture może stać w temperaturze pokojowej. Przed zabiegiem preparaty rozpuszcza się w soli fizjologicznej. W zależności od okolicy istnieją różne techniki podawania toksyny botulinowej: podskórna, śródskórna (korekcja, np. „kurzych łapek” czy terapia nadpotliwości) oraz domięśniowa (np. w przypadku korekcji „lwiej zmarszczki”). Toksynę botulinową nie podaje się w zmarszczki, tylko w okolicę mięśni, które te zmarszczki wywołują. W celu zmniejszenia dyskomfortu związanego z zbiegiem, można przed nim zastosować miejscowy krem znieczulający (np. EMLA) lub schłodzić okolicę lodem. W Oricea Warszawa stosujemy różne preparaty „Botoksu” – w zależności od oczekiwanego efektu.

Zalecenia po zabiegu

Różni specjaliści zalecają nieco odmienne postępowanie po wykonaniu zabiegu. Jako że po wstrzyknięciu musi minąć nawet kilka dni, nim toksyna botulinowa zwiąże się z zakończeniem nerwowym, są pewne zalecenia co do których wszyscy są zgodni. Przez około 4 godziny po zabiegu należy unikać schylania, kładzenia się, skakania oraz ewentualnej podróży samolotem. Aby uniknąć rozprzestrzenienia się toksyny botulinowej w inne miejsca, bardzo ważne jest unikanie masowania mięśni, do których ją wstrzyknięto. Natomiast jeżeli po zabiegu pojawiają się zasinienia, można je ucisnąć, najlepiej opatrunkiem zawierającym lód. O ile zasinienia nie wystąpią, nie ma przeciwwskazań do ekspozycji słonecznej. Trzeba jednak pamiętać, że niewskazane jest narażanie się na gorąco, np. przebywanie w saunie, ponieważ może to osłabić działanie botuliny i zmniejszyć efekt zabiegu.

Przeciwwskazania

Stosowanie tej toksyny w celach estetycznych lub medycznych jest bezpieczne. Używane dawki terapeutyczne są wielokrotnie mniejsze od tych toksycznych dla człowieka. Przeciwwskazaniem bezwzględnym jest występowanie chorób i stosowanie leków mających wpływ na połączenia nerwowo-mięśniowe. Mogą one bowiem zaburzać działanie BTX, a tym samym zmieniać efekt zabiegu na inny, niż przewidywany, wzmacniając go lub osłabiając.

Należy jednak pamiętać, że wstrzykiwanie zbyt dużych dawek i za częste wykonywanie zabiegu może spowodować wytworzenie przeciwciała przeciwko danemu serotypowi toksyny botulinowej. To prowadzi do braku efektu leczenia. Przeciwciała występują częściej u pacjentów poddawanych zabiegom ze wskazań medycznych niż estetycznych (używa się wtedy wyższych dawek BTX). W zabiegach estetycznych jest to marginalny problem., ale aby uniknąć ewentualnej oporności zaleca się, aby nie wykonywać ponownego wprowadzenia BTX do dwunastu tygodni od ostatniego zabiegu, oraz używać możliwie najmniejszych skutecznych dawek.

Źródło: „Medycyna estetyczna i kosmetologia” – autor Kamila Padlewska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL