dr Beata Cieślak

Dietetyk

Z wykształcenia: biolog, mikrobiolog, immunolog (UW), doktor nauk w zakresie technologii żywności i żywienia (SGGW).

Swoją wiedzę zdobywała podczas wieloletniej pracy w instytutach naukowych (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, Instytutu Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego, oba zlokalizowane w Warszawie). Przez okres blisko dwóch lat była ekspertem i konsultantem do spraw zanieczyszczeń mikrobiologicznych żywności w PISiPAR (Państwowa Inspekcja Skupu i Produkcji Artykułów Rolnych obecnie IJHAR - Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych), Ministerstwa Rolnictwa.

Dysertacja doktorska była poświęcona chemicznych zanieczyszczeniom żywności powstających podczas jej przetwarzania.

Od początku kariery zajmowała się badaniem produktów żywnościowych, oceną ich jakości, wartości zdrowotnych i odżywczych, badaniem procesu przygotowywania potraw m. in. pod kątem utraty cennych wartości odżywczych w trakcie przetwarzania. Rozwijała zainteresowania z zakresu poprawności metabolicznej składników żywności i zależności pomiędzy metabolizmem poszczególnych składników a stanem organizmu, posiada także wiedzę o reakcjach organizmu na przyjmowane pokarmy.

Dzięki zdobytemu doświadczeniu korzysta z nowoczesnych narzędzi ułatwiających pracę i wykorzystujących najnowsze zdobycze naukowe, zebrane w bazach danych i programach kalkulacyjnych.

W swojej pracy z osobami z nadwagą i otyłością koncentruje się przede wszystkim na przywróceniu prawidłowego pH i metabolizmu, w oparciu o metodę dr O. Horaka, czeskiego lekarza. Jest to metoda uwzględniająca wiek, płeć i stan zdrowia pacjenta. Przynosi sukcesy dla pacjentów widoczne nawet w redukcji ilości tłuszczu wewnętrznego. Jest zwolennikiem stosowania diety „na miarę”, przystosowanej do trybu życia i pracy pacjenta, wprowadzaniem zmian w sposób łagodny, przygotowaniem pacjenta do zaangażowania w zdrowy tryb życia i umiejętne korzystanie z aktywności fizycznej.

Posiada certyfikat MEN w zakresie dietetyki i dietetyki klinicznej, certyfikat stosowania programu dr O. Horaka, w przygotowaniu certyfikowane uprawnienia psychodietetyka.