PODOLOGIA (usuwanie defektów estetycznych i chorób związanych ze skórą i paznokciami stóp)
W naszej klinice znajdziecie Państwo całą gamę zabiegów z zakresu specjalistycznej pielęgnacji stóp. Usługi wykonywane są przez najwyższej klasy specjalistów. Wszystkie narzędzia stosowane w naszym gabinecie są jednorazowe lub wielorazowe, ale zawsze sterylne. Zabiegi kierowane są do osób, które cenią sobie profilaktykę, jak również fachowość w przypadku problemów ze stopami. Nasi specjaliści dobierają również preparaty do użytku domowego.
Przykładowe zabiegi podologiczne oferowane w naszym gabinecie:
- Pedicure podologiczny i pielęgnacyjny
- Leczenie grzybicy paznokci (również leczenie laserem)
- Laserowa regeneracja paznokci
- Usuwanie zrogowaceń – hiperkeratoz takich jak modzele, odciski
- Usuwanie zmian patologicznych w obrębie płytek paznokciowych
- Fachowe skracanie paznokci
- Zabiegi zmniejszające pęknięcia na piętach
- Wykonywanie ortez indywidualnych
- Odciążanie bolesnych miejsc
- Leczenie brodawek stóp
- Poradnictwo indywidualne i ogólne
- Protetyka, czyli odbudowa paznokcia
- Zabiegi na paznokciach wrastających lub wkręcających się
- Wyprowadzanie wrastających paznokci
- Zakładanie klamer ortonoksyjnych
- Masaż stóp i podudzi
- Zabiegi pielęgnacyjne, poprawiające kondycję skóry stóp
Proponujemy Państwu indywidualny program pielęgnacji stóp w gabinecie przeprowadzany przez kadrę z wieloletnim doświadczeniem. Pomożemy dobrać odpowiednie preparaty do pielęgnacji domowej, tak aby zwiększyć nawilżenie i elastyczność skóry stóp. Zasugerujemy odpowiednie zabiegi podologiczne usuwające różne problemy w obrębie stóp.
Podczas pedicuru podologicznego podolog przeprowadza szczegółowy wywiad, zakłada kartę klienta i diagnozuje. Następnie usuwa zrogowaciały naskórek, odciski, modzele, opracowuje pęknięcia, hiperkeratozy. Używa sterylnych specjalistycznych narzędzi typu skalpel, dłuto, a także odpowiednio dobranych frezów. W fachowy sposób opracowuje zmienione wizualnie czy chorobowo płytki paznokciowe. Podolog w zależności od przypadku stosuje różne metody działania. Podczas zabiegu wykorzystuje również specjalistyczne preparaty, a w razie potrzeby robi opatrunki, odciążenia oraz wypisuje zalecenia.
Do gabinetu trafiają klienci z różnymi problemami w obrębie stóp. Jednak coraz większa ich liczba to osoby cierpiące z powodu defektów płytki paznokciowej, do których należą między innymi płytki paznokciowe oddzielające się od podłoża, płytki zmienione kolorystycznie, pogrubione, zdeformowane, po urazach, zmienione chorobowo łuszczycą, grzybicą i innymi infekcjami. Defekty płytki paznokciowej powodują również krwiaki, brodawki i odciski podpaznokciowe.
Większość problemów płytki paznokciowej można wyprowadzić poddając klienta/pacjenta zabiegom podologicznym, a w niektórych przypadkach leczeniu dermatologicznemu u lekarza. Terapia zmian patologicznych w obrębie płytek paznokciowych jest różna w zależności od przypadku.
Praca z płytką paznokciową wymaga dużego zaangażowania podologa oraz klienta. Należy mieć na uwadze to, że paznokcie u stóp wolno rosną i dlatego pierwsze efekty są widoczne dopiero po kilku miesiącach.
Protetyka, czyli odbudowa paznokcia
Rekonstrukcję płytki paznokciowej wykonujemy w przypadku uszkodzonych mechanicznie bądź chorobowo zmienionych paznokci (nie stosuje się w przypadku grzybicy paznokci). Do rekonstrukcji używamy specjalistycznych żeli utwardzanych światłem UV zawierających klotrimazol - substancję przeciwgrzybiczą. Zabieg ma na celu przywrócenie estetycznego wyglądu i ochronę łożyska paznokcia.
Laserowa regeneracja płytki paznokciowej
Do zabiegu stosuje się laser neodymowo-yagowy (Nd-Yag) amerykańskiej firmy Cutera. To urządzenie najnowszej generacji i jedno z najsilniejszych na rynku. Laser posiada certyfikaty CE (certyfikaty odpowiednich instytucji europejskich) i FDA (amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków).
Zabieg wykonuje się w serii od 1 - 4 zabiegów co 5 - 6 tygodni.
Osoba wykonująca zabieg nie dotyka paznokci głowicą lasera, tylko przesuwa szybko głowicę na wysokości 1-2 cm nad paznokciami. Pacjent odczuwa przyjemne ciepło, porównywane z doznaniami w trakcie opalania. Zabieg nie wpływa na organizm, tylko działa miejscowo na płytki paznokci.
O udanej kuracji świadczy zdrowy odrost paznokci. Pełny odrost płytki paznokci stóp następuje po upływie 12-18 miesięcy.
Przeciwwskazaniem do stosowania zabiegu jest stosowanie leków i ziół światłouczulających (np. dziurawiec) i chorowanie na fotodermatozy (choroby przebiegające z nadwrażliwością na światło słoneczne).
Przygotowanie do zabiegu:
- leki lub zioła światłouczulające należy odstawić na 1 tydzień przed zabiegiem
- terapię doustną izotretynoiną – lek na trądzik (np. Izotec) należy zakończyć 6 miesięcy przed wykonywaniem zabiegów laserowych
- płytki nie powinny być polakierowane (lakier może być zmyty w gabinecie)
Do występowania grzybicy paznokci predysponują: spadek odporności, niedoczynność tarczycy, problemy z krążeniem obwodowym, cukrzyca, starszy wiek, nadmierna potliwość, zła higiena, grzybica skóry stóp, a także uraz płytki paznokciowej spowodowany noszeniem nieodpowiedniego obuwia czy uderzeniem. Również wilgoć i ciepło sprzyjają rozmnażaniu się grzybów.
Paznokieć zajęty grzybicą najczęściej jest zainfekowany od wolnego brzegu lub od strony bocznej wałów okołopaznokciowych. Pojawiają się żółte lub białe plamy, występują popękania, pobrużdżenia oraz pogrubienie. Po pewnym czasie paznokieć staje się dość miękki, łamliwy, a pod płytkę paznokciową dostaje się brud i powietrze, które powoduje zaciemnienie płytki. Cały paznokieć może ulec rozpadowi lub całkowicie oddzielić się od łożyska. Nowy paznokieć najczęściej odrasta zniekształcony. Grzybica nieleczona utrzymuje się latami. Paznokcie dotknięte zakażeniem są bardziej narażone na infekcje bakteryjne.
Badania diagnostyczne
Podstawowym badaniem określającym rodzaj grzyba jest badanie mikologiczne. Pozwala ustalić obecność grzybów w płytce paznokciowej i/lub na powierzchni skóry. Przeprowadza się je w przypadku, gdy występuje podejrzenie grzybiczej przyczyny zmiany chorobowej. Ze względu na to, że grzybice mogą być wywołane przez różne grzyby np. dermatofity, drożdżaki czy pleśniowce, badanie to ma na celu nie tylko stwierdzenie obecności grzyba chorobotwórczego, ale także określenie jego gatunku.
Zalecenia przed badaniem
Dwa tygodnie przed badaniem należy odstawić preparaty przeciwgrzybiczne do stosowania zewnętrznego. Ich stosowanie może zaburzyć wynik badania. Ponadto tydzień przed badaniem nie powinno się stosować na stopy różnych pielęgnacyjnych kremów, balsamów itp. Płytka paznokciowa powinna być nieobcięta i bez lakieru. Materiał badany powinien być pobrany przed wdrożeniem leczenia.
Przebieg badania
Materiał pobiera się z chorobowo zmienionej płytki paznokciowej i ew. w razie potrzeby również zeskrobuje się z chorej skóry. Następnie odsyła do laboratorium. Wynik po badaniu pod mikroskopem tak zwany wynik bezpośredni można dostać po paru dniach. Wynik hodowli uzyskuje się po 4 tygodniach. Hodowla polega na namnożeniu grzyba na sztucznym podłożu w formie typowych dla grzybów kolonii.
W razie potrzeby (podejrzenie nadkażenia bakteryjnego np. wału okołopaznokciowego) można wykonać również badanie bakteriologiczne.
Poza tradycyjnym leczeniem przeciwgrzybicznym, specjalnymi lakierami oraz preparatami doustnymi posiadamy w ofercie innowacyjną metodę leczenia grzybicy paznokci za pomocą zabiegu laserowego.
Laseroterapia grzybicy paznokci
W leczeniu grzybicy płytki paznokciowej stosuje się laser neodymowo-jagowy (Nd- Yag). Laser Nd-Yag amerykańskiej firmy Cutera to urządzenie najnowszej generacji i jedno z najsilniejszych na rynku. Laser posiada certyfikaty CE (certyfikaty odpowiednich instytucji europejskich) i FDA (amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków).
Laser Nd- Yag działa termicznie na strzępki grzyba i niszczy je. Badania kliniczne wykazały wyleczenie u 85% pacjentów po 1-2 zabiegach (większy % uzyskano po 2-3 zabiegach). Laseroterapię zaleca się w serii od 1 - 4 zabiegów co 5 - 6 tygodni. O udanej kuracji świadczy zdrowy odrost paznokcia u jego podstawy bez objawów grzybicy. Rezultaty leczenia na paznokciach stóp są zwykle zauważalne dopiero po 3 miesiącach, ze względu na ich powolny wzrost. Pełny odrost płytki następuje po upływie 12-18 miesięcy.
Zabieg stanowi świetną alternatywę dla leczenia lakierami przeciwgrzybicznymi i doustnego leczenia przeciwgrzybicznego. Leczenie lakierami czy lekami doustnymi trwa parę miesięcy. Jest czasochłonne, a w wypadku leków doustnych obciąża organizm. Leczenie laserem jest proste i nie wpływa na organizm.
Przed wykonaniem zabiegu należy usunąć lakier do paznokci. Ew. przy nadmiernie zgrubiałych paznokciach zostanie zlecone oczyszczenie płytki paznokci.
Przeciwwskazania do zabiegu
Są to nowotwory, ciąża, leki światłouczulające, zaawansowana cukrzyca.
Przebieg zabiegu
Osoba wykonująca zabieg nie dotyka paznokci głowicą lasera, tylko przesuwa szybko głowicę na wysokości 1-2 cm nad paznokciami. Pacjent odczuwa przyjemne ciepło, porównywane z doznaniami w trakcie opalania.
Zalecenia pozabiegowe
- Nakładać krem przeciwgrzybiczy dwa razy dziennie na paznokcie i całą stopę (aż do kostki) przez 3 miesiące począwszy od pierwszego zabiegu laserowego.
- Należy wyrzucić wszystkie stare skarpetki i buty (są zakażone grzybami). Buty można ewentualnie odkazić. UWAGA! Ponowne zarażenie jest możliwe, jeżeli będą używane stare zakażone skarpetki i buty.
- W przypadku nowych butów, należy raz w tygodniu używać zasypki przeciwgrzybicznej przez 2 miesiące od początku laseroterapii (aby zapobiec stworzeniu wilgotnego podłoża na którym rozwijają się grzyby).
- Codziennie zmieniać skarpety.
- Dokładnie wycierać stopy i nie używać wspólnie ręczników z innymi członkami rodziny, jako że grzyby są zakaźne.
- Krótko obcinać paznokcie. Paznokcie zajęte grzybica obcinać jako ostatnie. Przemywać obcinacz do paznokci płynem przeciwgrzybiczym. Płyny przeciwbakteryjne i antyseptyczne nie zabijają grzybów.
- Lakier do paznokci może być aplikowany 24 godziny po zabiegu (wyrzucić wszystkie stare lakiery do paznokci). Odlać trochę nowego lakieru do paznokci i użyć jednorazowych pędzelków. Lakierować paznokcie zajęte grzybicą jako ostatnie.
Dezynfekcja obuwia
Pacjenci dostają receptę na preparat dezynfekujący obuwie oraz mogą zakupić w klinice preparaty do dezynfekcji obuwia.
Brodawki wirusowe stóp są potocznie nazwane kurzajkami. Są wywoływane przez ludzkiego wirusa brodawczaka HPV. Na stopach występują dwa rodzaje brodawek – myrmecia i mozaikowe. Brodawki typu myrmecia pojawiają się pod postacią pojedynczych lub nielicznych głębokich zmian. Wywołują odczyn zapalny i bolesność. Są bardzo zakaźne i częste u dzieci oraz młodzieży (tzw. zakażenia basenowe). Drugi rodzaj brodawek, brodawki mozaikowe tworzą bardziej powierzchowne zlewne wykwity. Mogą one występować u osób z obniżoną odpornością. W ich przypadku infekcja jest długotrwała i dochodzi do częstych nawrotów.
Brodawki stóp są usuwane azotanem srebra lub zamrażane. Można je również leczyć specjalnymi lakierami.
CENA:
- Usuwanie brodawki (kurzajki) azotanem srebra z opatrunkiem specjalistycznym - 150 zł
- Usunięcie każdej kolejnej zmiany - 50 zł
- Zamrażanie brodawek (kurzajek) - 200-300 zł
- Przy każdym z zabiegów może wystąpić konieczność ich powtórzenia
Pęknięcia i rozpadliny na części podeszwowej stopy związane są z nadmiernym rogowaceniem naskórka. Tzw. zespół pękających pięt wiąże się bezpośrednio z suchością skóry. Sucha skóra charakteryzuje się łuszczeniem i żółtawym kolorem. Suchość może być związana z zaburzeniami krążenia. To między innymi powoduje nieprawidłowości w keratynizacji poszczególnych warstw naskórka i wtedy dochodzi do nadmiernego jego rogowacenia, czyli hiperkeratozy.
W zespole pękających pięt możemy wyróżnić pęknięcia wilgotne oraz suche. Pęknięcia wilgotne powstają z powodu maceracji naskórka. Do tego zjawiska może dojść z powodu nadpotliwości stóp czy zbyt intensywnego ich moczenia. Natomiast pęknięcia suche są między innymi związane z zaburzeniem wydzielania potu, co skutkuje nadmiernym rogowaceniem. Pęknięcia mogą przekształcić się w sączące rany. Należy uważać na towarzyszące infekcje grzybicze, bakteryjne i alergie skórne.
Zabieg polega na usunięciu zrogowaciałego naskórka wzdłuż pęknięć, a następnie nałożeniu maści z opatrunkiem i ew. zastosowaniu odciążenia.
CENA:
- Usuwanie pęknięć na piętach z opatrunkiem specjalistyczny – 200 zł (ew. odciążenie w cenie zabiegu)
Odciążanie bolesnych miejsc
Mają za zadanie chronić przed uciskiem miejsca bolesne. Prawidłowo założone odciążenie przenosi ucisk na mniej wrażliwy obszar stopy, przy jednoczesnym uwzględnieniu ewentualnie jej deformacji. Odciążenia wykonuje się najczęściej z filcu, pianek i gąbek
CENA:
- Od 50 zł (wykonane razem z zabiegiem bezpłatne)
Nadmierne rogowacenie naskórka objawia się różnymi zmianami hiperkeratotycznymi. Jest reakcją obronną skóry na obciążenie miejsc fizjologicznie nieprzystosowanych. Występuje w formie odcisków (nagniotków) i modzeli. Procedura w przypadku usuwania tych zmian polega na ich mechanicznym i/lub farmakologicznym usunięciu oraz ew. zastosowaniu odciążeń.
Odciski
Odciski zwane również nagniotkami to zmiany charakteryzujące się wyraźnie ograniczonym hiperkeratotycznym ogniskiem z twardym rdzeniem, który wnika w żywe warstwy naskórka i w skórę właściwą. Odciski dają bardzo silne dolegliwości bólowe, ponieważ wytworzony rdzeń powoduje ucisk na zakończenia nerwowe.
Do powstawania zmian przyczynia się mechaniczne drażnienie, długotrwały ucisk i tarcie. Powoduje to uszkodzenie głębiej położonych warstw naskórka, obumieranie komórek, które nie mogąc przemieszczać się na zewnątrz uciskają skórę właściwą tworząc rogowy czop.
Odciski najczęściej lokalizują się po stronie grzbietowej u podstawy palców, pomiędzy palcami na powierzchni stycznej, na części podeszwowej stopy, pod płytką paznokciową i w wale paznokciowym.
Rozróżniamy odciski twarde, miękkie, z naczyniami, nerwowo-naczyniowe, nerwowo-włókniste, brodawkowe oraz mnogie.
CENA:
- Zabieg 1 : cena 200 zł
- Zabieg 2: cena 150 zł
Modzele
Są to zmiany hiperkeratotyczne dosyć twarde o barwie żółtawej i owalnym kształcie. Początkowo nie powodują bólu, jednakże z czasem gdy skóra jest bardzo zrogowaciała dają dolegliwości bólowe.
Główną przyczyną ich powstawania jest ucisk, który wynika z noszenia niewłaściwego obuwia, płaskostopia, skłonności genetycznych, nieprawidłowości związanych ze statyką ciała oraz otyłości. W modzelach nie występuje czop rogowy jak ma to miejsce w przypadku odcisków.
Modzele usuwa się za pomocą skalpela oraz za pomocą kapturka ściernego, który jest uzupełnieniem frezarki podologicznej. Do pielęgnacji są zalecane preparaty działające keratolitycznie, zawierające w swoim składzie mocznik oraz kwas salicylowy. W przypadku deformacji kostnych wykonuje się ortezy silikonowe oraz zaleca się komputerowe badanie podoskopowe w celu ustalenia dokładnej przyczyny deformacji. Następnie po dokładnej diagnozie wykonuje się wkładki ortopedyczne, których zadaniem jest zmiana ustawienia stopy (patrz podologia ortopedyczna).
CENA:
- Usunięcie modzeli z lub bez opatrunku specjalistycznego - 100-150 zł (ew. odciążenie w cenie zabiegu)
- Usunięcie każdej kolejnej zmiany - 50 zł
Odciążanie bolesnych miejsc
Odciążenia mają za zadanie chronić przed uciskiem miejsca bolesne. Prawidłowo założone odciążenie przenosi ucisk na mniej wrażliwy obszar stopy, przy jednoczesnym uwzględnieniu ewentualnie jej deformacji. Odciążenia wykonuje się najczęściej z filcu, pianek i gąbek.
CENA:
- Odciążenia od 50 zł (wykonane razem z zabiegiem bezpłatne)
Wykonywanie ortez indywidualnych
Zadaniem ortez jest zwiększanie komfortu w miejscach największego ucisku stopy przez obuwie lub kości o kość, co często powoduje tworzenie się odcisków, na przykład w przestrzeniach międzypalcowych.
Ortezy są używane nie tylko do odciążeń miejsc bolesnych, ale również do korekty deformacji. Wykonane są z silikonu. Chronią przed powstawaniem odcisków i modzeli.
CENA:
- 1 orteza - 150 zł
- 2 Ortezy cena 100 zł
Stopa cukrzycowa jest późnym powikłaniem cukrzycy. W ramach zespołu stopy cukrzycowej występują zaburzenia neurologiczne oraz choroby naczyń obwodowych w różnym stopniu zaawansowania. Przyczyną występowania zmian może być między innymi długo nierozpoznana lub nieleczona cukrzyca, nieregularne przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych, niestosowanie diety, nieodpowiednia higiena oraz pielęgnacja stóp. Zmiany patologiczne obejmują nerwy, naczynia, skórę, mięśnie i kości.
CENA:
- Konsultacja podologiczna - 130 zł (konsultacja zawsze bezpłatna przy wykonaniu zabiegu)
- Pedicure podologiczny od 180 do 220 zł
Wrastające paznokcie są bolesną dolegliwością najczęściej dotyczącą palucha. Wrośnięte paznokcie występują głównie u ludzi młodych między 11 a 30 rokiem życia, ale także u osób w podeszłym wieku. Wrastanie można zaobserwować również u noworodków. Na szczęście przed upływem 12 miesiąca życia problem ten ustępuje samoistnie.
W trakcie wrastania paznokci boczna krawędź płytki paznokciowej ulega zakrzywieniu w dół i podczas wzrostu wbija się w otaczającą paznokieć tkankę skórną uszkadzając ją. Powoduje to ból uciskowy z góry i z boku.
Podstawowymi objawami, na które należy zwrócić uwagę podczas diagnozowania problemu są:
obrzęk, zaczerwienienie, bolesność wałów okołopaznokciowych (ból stwierdzony przy dotyku lub ból ciągły), zmiany zapalne, powstanie ziarniny zwanej dzikim mięsem, co może doprowadzić do zanokcicy oraz martwicy.
Przy korekcji wrastających paznokci stosuje się:
Klamry ortonyksyjne
W tej chwili stosuje się mniej drastyczne i bardziej skuteczne metody korygujące wrastające paznokcie. Klamry ortonyksyjne (orto - prosty, onyx - paznokieć), wyprowadzają wrośnięte paznokcie, jak również mają wpływ na poprawę wyglądu samej płytki paznokciowej, np. w przypadku paznokci rolujących się.
Zadaniem klamry jest podniesienie brzegów bocznych paznokcia w celu zapobiegnięcia wrastaniu. Dzięki aplikacji klamry paznokieć stanie się bardziej płaski a wał paznokciowy odciążony, co spowoduje ustąpienie przyczyny bólu.
Tamponowanie
Stosuje się w celu poszerzenia przestrzeni między płytką paznokciową, a wałem paznokciowym za pomocą miękkiego materiału opatrunkowego.
Zabezpieczenie krawędzi paznokcia rurkami korygującymi
Zabezpieczają wał paznokciowy przed uciskiem płytki paznokciowej. Brzeg paznokcia umieszcza się w przeciętej wzdłuż rurce i zabezpiecza klejem. Korekta tego typu pozwala na bezpieczny wzrost paznokcia i ochronę wału paznokciowego.
Podcięcie paznokcia
W zależności jak wrasta paznokieć może być jedno lub dwustronne.
CENA:
Usunięcie wrastającego paznokcia z opatrunkiem specjalistycznym
- Zabieg 1 : cena 200 zł
- Zabieg 2 : cena 150 zł
CENA:
- Usuwanie nadpotliwość stóp – od 80 zł
- Drenaż limfatyczny nóg – 150 zł
- Masaż stóp – 100 zł