Badanie dermatoskopowe znamion

Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu znamion w powiększeniu przy pomocy specjalnego urządzenia – dermatoskopu.

W trackie badanie lekarz bada wszystkie znamiona i cena badania nie jest uzależniona od ilości znamion.

Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne, nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

Badanie dermatoskopowe umożliwia wykrycie czerniaka na wczesnym etapie rozwoju i jest szansą dla pacjentów na całkowite wyleczenie. Jedynie wycięcie zmiany we wczesnej fazie rozwoju jest w stanie uchronić pacjentów przed zachorowaniem na zaawansowaną chorobę i pojawieniem się przerzutów.

CENA: 350 zł

Skórne testy alergiczne (tzw. testy kontaktowe, płatkowe)

Skórne testy kontaktowe tzw. testy płatkowe są złotym standardem w diagnostyce wyprysku (egzemy), dlatego powinny być wykonane u każdego chorego na przewlekły lub nawracający wyprysk. Testy płatkowe należy wykonywać w każdym przypadku, gdy rozpoznaje się lub podejrzewa alergiczny wyprysk kontaktowy, wyprysk rąk, atopowe zapalenie skóry, wyprysk hematogenny, wyprysk potnicowy, wyprysk pieniążkowaty, wyprysk z podrażnienia, łojotokowe zapalenie skóry, wyprysk na podłożu suchości skóry, wyprysk na podłożu zastoju żylnego oraz gdy występują zmiany zapalne wokół owrzodzeń podudzi.

Sposób wykonania

Górna część grzbietu jest zalecanym obszarem wykonywania testów płatkowych. Tam nakleja się trzy panele plastrów samoprzylepnych zawierających po 12 płatków. Każdy płatek obejmuje określony alergen lub mieszaninę alergenów. Płatki zawierają 35 substancji testujących. Jeden płatek jest pusty.

Czas obserwacji w testach płatkowych wynosi minimum 7 dni. W tym czasie należy przeprowadzić co najmniej 3 oceny reakcji skórnej: po 2 dniach (30 min po zdjęciu testów), po 3-4 dniach oraz po 7 dniach od rozpoczęcia testów (np. wtorek - założenie testów, czwartek - zdjęcie testów i pierwszy odczyt po 30 min, piątek - drugi odczyt, w kolejny wtorek - trzeci odczyt). Jeżeli po tym okresie pojawią się zmiany w miejscu testowania, należy przyjść na kontrolę, ponieważ u 5 % testowanych osób może pojawić się reakcja późna.

Przeciwwskazania i zalecenia

 • ogólne choroby infekcyjne, zapalne, przebiegające z gorączką w ciągu ostatnich 2 tygodni,
 • zmiany chorobowe na skórze poddanej testom (plecy) w ciągu ostatnich 4 tygodni,
 • antybiotykoterapia w ciągu ostatniego tygodnia,
 • doustne glikokortykosteroidy należy odstawić 14 dni przed testem,
 • leki antyhistaminowe należy odstawić 7 dni przed testem,
 • nie wykonuje się testów u chorych leczonych przeciwnowotworowo lub immunosupresyjnie,
 • leczenie maściami sterydowymi i inhibitorami kalcyneuryny obszaru poddanego testom (plecy) w ciągu ostatnich 4 tygodni,
 • nie należy się szczepić bezpośrednio przed i w trakcie testów,
 • opalanie/solarium w ciągu ostatnich 4 tygodni,
 • jeżeli występuje owłosienie na plecach, należy je ogolić dzień przed,
 • w dniu poprzedzającym testy i w dniu testów nie wolno używać na plecy balsamów, kremów, lotionów itp.
 • przez cały okres badania obowiązuje zakaz moczenia pleców. Myjąc się należy uważać, aby nie zamoczyć plastrów lub miejsc po ich zdjęciu,
 • niewskazany jest wysiłek fizyczny – należy unikać nadmiernego zapocenia skóry pleców,
 • należy chronić miejsca objęte testami przed promieniowaniem słonecznym,
 • w trakcie testów należy nosić luźną odzież, najlepiej rozpinaną z przodu, tak aby w trakcie zdejmowania odzieży nie doszło do zerwania plastrów. Należy zwrócić uwagę na to, aby w trakcie testów biustonosz nie obcierał miejsc testowanych,
 • markery do skóry, używane przy oznaczeniu plastrów, jak również niektóre z testowanych substancji mają intensywny kolor i mogą zabarwić ubranie. Dlatego odzież mająca bezpośredni kolor ze skórą pleców powinna być ciemnego koloru i nadawać się do prania w wysokiej temperaturze (nie przyjmujemy odpowiedzialności za ew. przebarwienia odzieży),
 • w trakcie testów należy ograniczyć spożywanie ostrych potraw i alkoholu,
 • u pacjentek w ciąży i karmiących nie wykonujemy testów. Nie ma dowodów na szkodliwość testów dla płodu lub noworodka, ale zgodnie z zasadą maksymalnej ostrożności u kobiet w ciąży i karmiących testowane są wyjątkowo, kiedy potencjalne korzyści przeważają nad ryzykiem.

Działania niepożądane

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są: podrażnienie wywołane plastrem, reakcja przewlekła, rumień, może dojść do przejściowego odbarwienia lub przebarwienia skóry.

Bardzo rzadko występuje zespół nadwrażliwości skóry pleców (ang.angry back) Jest on stanem nadreaktywności spowodowanym przez np. przez silnie dodatnią reakcję skórną. Wtedy występują liczne dodatnie wyniki testu na poszczególne substancje. W celu weryfikacji tych wyników, które mogą być fałszywie dodatnie, po pewnym czasie może być konieczne powtórzenie testu.

Czasami też ujemny wynik testów nie wyklucza roli sprawczej danego alergenu u chorego, czyli wynik może być fałszywie ujemny.

Wydanie wyniku

Na ostatniej wizycie pacjent ma wydany wynik testu, z dokładnym opisem ew. alergenów.

CENA: 

 • 480 zł
Badanie histopatologiczne

Badanie wycinka skóry pobranego za pomocą biopsji lub za pomocą wycięcia chirurgicznego. Wycinek skóry jest oceniany przez lekarza histopatologa-dermatologa celem potwierdzenia rozpoznania choroby skóry.

CENA:

 • 120 zł (bez biopsji lub wycięcia)
 • 120 + 400 zł (z biopsją)

 

 

Badanie mikologiczne

Stosuje się je celem potwierdzenia zakażenia grzybami. Materiał na badanie zeskrobuje się ze skóry lub pobiera z paznokcia. Przed badaniem należy przez tydzień nie smarować stóp kremami oraz przez dwa tygodnie lekami przeciwgrzybiczymi. Badanie jest dwu etapowe. Składa się z badania próbki pod mikroskopem i z posiewu.

CENA:

 • 230 zł - jedno miejsce pobrania
 • 100 zł  - kolejne miejsce pobrania

 

Badanie bakteriologiczne

CENA:

 • W kierunku bakterii tlenowych lub beztlenowych - 150 zł
 • W kierunku bakterii tlenowych i beztlenowych - 190 zł

 

Badanie w kierunku nużeńca

Badanie polega na wykazaniu nużeńca lub jego jaj w pobranym materiale biologicznym (lekarz pobiera kilka rzęs z każdego oka i ze skóry). Wynik badania jest już dostępny po około 15 minutach. Pacjent w dniu badania nie powinien nakładać żadnych kosmetyków (pielęgnacyjnych i kolorowych) na powieki i rzęsy. Po wykonaniu badania istnieje możliwość konsultacji dermatologicznej i okulistycznej.

Nużeniec jest roztoczem pasożytującym w gruczołach łojowych (Demodex brevis) i mieszkach włosowych rzęs (Demodex folliculorum), dając różnorodne objawy okulistyczne i dermatologiczne: przewlekłe zapalenie brzegów powiek, niewydolność gruczołów Meiboma i wtórny zespół suchego oka, nawracające gradówki i jęczmienie, pieczenie, świąd, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienie oczu, nieprawidłowy wzrost lub wypadanie rzęs, zmiany łojotokowe skóry, trądzik różowaty.

CENA:

 • badanie rzęs z konsultacją okulistyczną - 200 zł
 • badanie skóry + rzęs + lekarska konsultacja okulistyczna - 230 zł
 • badanie skóry twarzy - 200 zł (+30 zł za każde dodatkowe miejsce poza twarzą)
Badanie trichoskopowe (badanie włosów)

Trichoskopia jest cyfrową metodą badania włosów opierającą się na technice wideodermoskopii.

W trichoskopii są oceniane w powiększeniu łodygi włosów i ujścia mieszków włosowych oraz oceniana jest otaczająca je skóra. Metoda umożliwia diagnostykę stanu włosów bez konieczności ich pobierania (jest metodą bezinwazyjną).

Podczas badania za pomocą specjalnego aparatu uzyskuje się obraz włosów i skóry głowy w trzech okolicach: czołowej, skroniowych i potylicznej. W każdej z lokalizacji wykonuje się 4 zdjęcia. W zależności od warunków i podejrzenia klinicznego, badanie wykonuje się z użyciem płynu lub bez („na sucho”).

Trichoskopia pozwala na różnicowanie różnych typów łysienia, szczególnie androgenowego z przewlekłym łysieniem telogenowym, a także umożliwia rozpoznanie włosów dystroficznych, resztkowych i ułamanych. Ta metoda pozwala także na ocenę aktywność takich chorób zapalnych jak liszaj płaski mieszkowy (LPP) i liszaj rumieniowaty krążkowy (DLE).

Trichoskopia umożliwia obiektywną ocenę skuteczności prowadzonej terapii.

Pacjent po wykonaniu badania w ciągu około tygodnia dostaje specjalny raport wykonany przez firmę TrichoLABTM

CENA: 400 zł