Z dermatolog Kamilą Padlewską o tym, jak pielęgnować i oczyszczać suchą skórę rozmawiała Aleksandra Jóźwiak, redaktorka Glamour.

Sucha skóra charakteryzuje się matowym wyglądem. Może być szorstka w dotyku, jest cienka i prześwitująca – u niektórych kobiet widać przez nią naczynia krwionośne. Po oczyszczaniu towarzyszy jej zazwyczaj uczucie napięcia i ściągnięcia. Niestety u kobiet, które mają suchą cerę, oznaki starzenia takie jak zmarszczki mimiczne i kurze łapki pojawiają się szybciej.

Wyróżnia się kilka podtypów suchej skóry: bardzo suchą, wrażliwą, naczynkową. Cera staje się wrażliwa przez działanie czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne i promienie ultrafioletowe. U niektórych osób cera wrażliwa jest uwarunkowana genetycznie i występuje przy atopowym zapaleniu skóry. Skóra wrażliwa źle reaguje na większość kosmetyków, dlatego należy być szczególnie ostrożnym przy dobieraniu produktów.

Cerę naczynkową – jak sama nazwa wskazuje – charakteryzują widoczne naczynka krwionośne, które są rozszerzone. Osoby, które mają ten typ skóry, łatwo się czerwienią, np. przy mocnym wietrze lub w wyniku stresu. Niestety cienka skóra i rozszerzone naczynka mogą spowodować w późniejszym wieku trądzik różowaty. Bardzo często zdarza się również, że cera naczynkowa staje się cerą bardzo suchą.

Osoby, które chorują na trądzik, zazwyczaj mają skórę tłustą. Jednak przy kuracji przeciwtrądzikowej jest ona narażona na odwodnienie, co powoduje przesuszanie się twarzy.  Wtedy mamy do czynienia ze skórą tłustą i przesuszającą się.