Zabieg przeszczepiania włosów metodą FUE (Follicular Unit Extraction – przeszczepiania jednostek mieszkowo – włosowych) polega na pozyskiwaniu mieszków włosowych z rejonu tyłu głowy za pomocą specjalnego narzędzia, które przygotowuje niewielkie nacięcia w skórze. Następnie z tych nacięć pobiera się przeszczepy przy pomocy specjalnej małej pęsety. Operator przeprowadzający zabieg używa lupy, gdyż nacięcia są bardzo małe – od 0,6 do 0,9 mm. Kolejno pobierane przeszczepy umieszcza się na płytkach Petriego przechowywanych w temperaturze – 4 °C .
Przeszczepy pobiera się z tyłu głowy, ponieważ mieszki włosowe porastające tył głowy nie mają receptorów dla androgenów i w związku z tym nie są podatne na działanie tych męskich hormonów, a tym samym na wypadanie. Po ich przeszczepieniu w skórę okolicy, gdzie następuje nasilona utrata włosów, zachowują tą samą charakterystykę i pamięć genetyczną, a więc nie wypadają pod wpływem męskich hormonów i zostają w tym miejscu na całe życie. Pacjent nie może już stracić przeszczepionych włosów.
Tak pobrane mieszki włosowe zostają następnie przeszczepione w okolicę biorczą za pomocą dwóch metod. Z przodu głowy, czyli w linii włosów i skroni, wykonujemy setki mikronacięć, a następnie w tak przygotowane miejsca, za pomocą pęsetki, umieszczamy fragmenty tkanki zawierające mieszki włosowe. Z kolei w okolicy wierzchołka głowy (tzw. tonsury) możemy używać specjalnych implanterów, w których umieszcza się przygotowane przeszczepy potem bezpośrednio wszczepiane w skórę.
Jedna jednostka mieszkowo – włosowa, a więc jeden wszczep może zawierać jeden, dwa, trzy, cztery, a nawet pięć mieszków włosowych. Aby efekt był jak najbardziej naturalny, na przodzie głowy (robiąc linię włosów) używamy wszczepów zawierających jeden mieszek włosowy. Z kolei tworząc okolice skroniowe używamy wszczepów zawierających dwa, trzy mieszki włosowe. W okolicę wierzchołka głowy możemy przeszczepić jednostki zawierające więcej mieszków włosowych.
W czasie jednego zabiegu możemy przeszczepić do 3000 jednostek mieszkowo – włosowych. Taki zabieg trwa około 8 – 9 godzin.
Jeśli potrzebna jest rekonstrukcja wymagająca większej ilości wszczepów, można kolejny etap przeprowadzić po 5-6 miesiącach. Wynika to z tego, że czekamy, aby okolica dawcza się wygoiła i aby nie uszkodzić pozostałych włosów porastających tę okolicę.
W celu zagęszczenia włosów (gdy są one przerzedzone, a nie doszło do wyłysienia) potrzebna odległość między dwoma mieszkami włosowymi nie może być mniejsza niż 1,5 mm, tak aby nie uszkodzić obecnych tam włosów.
Przeszczepianie brwi – wszczepia się pod odpowiednim kontem jednostki folikularne zawierające tylko jeden mieszek włosowy. Na jedną brew potrzeba 150-200 jednostek. Czas zabiegu to około 4 godziny.
Broda – można przeszczepiać jednostki folikularne zawierające jeden, dwa lub trzy mieszki włosowe. Potrzeba 2000 jednostek. Czas zabiegu to około 6 godziny.
Wąsy – potrzeba 1000 jednostek zawierających jeden lub dwa mieszki w jednej jednostce folikularnej. Czas zabiegu to około 4 godziny.
Do wszystkich zabiegów zawsze pobieramy jednostki folikularne z tyłu głowy.
Instrukcje przed zabiegiem przeszczepiania włosów metodą FUE
1. Na trzy tygodnie przed zabiegiem należy zacząć stosować szampon o działaniu antyseptycznym (np. Alphosyl szampon).
2. Na 7 dni przed planowaną procedurą trzeba odstawić wszelkie witaminy, leki przeciwzapalne, aspirynę, leki obniżające cholesterol (aspirynę i leki obniżające cholesterol po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym).
3. Jeśli lekarz rodzinnym lub internista nie widzi możliwości przerwania leczenia prosimy o kontakt z kliniką minimum 7 dni przed datą procedury.
4. Prosimy nie przerywać stosowania innych leków – na nadciśnienie lub stosowanych w przypadku niedoczynności tarczycy lub innych chorób.
5. Nie wolno pić kawy, herbaty, napojów zawierających kofeinę oraz ALKOHOLU na 7 dni przed procedurą.
6. Należy odstawić minoxidil i finasteryd jeśli są stosowane, na 7 dni przed planowaną procedurą.
8. Jeśli cierpi Pan na łuszczycę, egzemę lub inne stany zapalne skóry owłosionej głowy prosimy zgłosić się na 7 dni przed procedurą do dermatologa.
9. Prosimy o wykonanie następujących badań krwi i badań dodatkowych: morfologia, elektrolity (Na, K), glukoza na czczo, antygen HBs, przeciwciała anty-HBs, przeciwciała anty-HCV, test na HIV, TSH, EKG
W dniu procedury należy przynieść zapinaną koszulę – unikać ubrania zbyt ciasnego wkładanego przez głowę.
CENA: ustalana jest indywidualnie.
Na pierwszej wizycie konsultacyjnej są omawiane wszystkie kwestie związane z planowanym zabiegiem. Koszt wizyty 350 zł jest odliczany od ceny ew. zabiegu. Celem ustalenia ceny zabiegu pacjent ma wykonywane na wizycie zdjęcia. Pacjent może też, po uprzednim kontakcie z recepcją, wysłać zrobione przez siebie zdjęcia na podany przez recepcję adres mailowy. Zdjęcia powinny obejmować przód, czubek, tył, boki głowy. Wtedy wcześniej może uzyskać orientacyjną cenę.
Wtedy na wizycie konsultacyjnej na zdjęciach będą rozrysowane proponowane obszary przeszczepu (które przed zabiegiem są jeszcze potwierdzone).