Tygodnik Wprost publikuje wypowiedź dr Padlewskiej

W dodatku tygodnika WPROST – Medycyna Urody, ukazał się artykuł pt. „Oricea – z nami zawsze świeci słońce”.

Dr n. med. Kamila Padlewska, opowiada w nim o wpływie promieni UV na starzenie się skóry i o sposobach walki z oznakami upływającego czasu. Tłumaczy, że według niektórych autorów w określonych warunkach klimatycznych czynniki środowiskowe mogą być odpowiedzialne aż za 80 proc. zmian obserwowanych w przebiegu starzenie skóry do 45-50 roku życia.

Latem skóra staje się szczególnie narażona na starzenie, a przez to wymagająca, bardziej wrażliwa. Działanie czynników atmosferycznych bowiem min. uszkadza pokrywającą skórę warstwę wodno-lipidową. O ile genetyczne starzenie się skóry objawia się ścieńczeniem naskórka, wiotkością skóry i siecią delikatnych zmarszczek, starzenie „ słoneczne” jest bardziej widoczne – skóra staje się zgrubiała, a na jej powierzchni pojawiają się bruzdy i zmarszczki. Prawdziwym utrapieniem wielu kobiet są zaburzenia rozmieszczenia barwnika – melaniny, co powoduje hiper i hipopigmentację. Te pierwsze określa się mianem przebarwień.

Do walki z przebarwieniami doktor Padlewska zaleca kremy rozjaśniające min. z kwasem glikolowym lub retinolem, które jednak wymagają długotrwałego stosowania. Skuteczniejsze są zabiegi medycyny estetycznej, takie jak peelingi, laseroterapia, oraz krioterapia. Doktor Padlewska wyjaśnia, że za pomocą metod stosowanych w gabinetach lekarskich można uzyskać szybsze efekty. Kobietom zmagającym się z przebarwieniami zaleca stosowanie kremów z filtrem przez cały rok.

Przypomina, że w wypadku skóry suchej i wrażliwej należy działać dwukierunkowo, stosując preparaty nawilżające i natłuszczające, co pozwoli odbudować płaszcz lipidowy. Dodaje, że nie bez znaczenia jest też to, czym myjemy skórę wrażliwą. Niezbędne są preparaty przeznaczone do takiego rodzaju skóry, którą należy nasmarować zaraz po umyciu i wytarciu.