Postanowiłam, że mój własny dezodorant będzie wolny od aluminium, a po setkach godzin eksperymentów z różnymi formułami w mojej kuchni w West Hollywood opracowałam w końcu próbkę. Przekazałam ją moim znajomym i rodzinie. Wszyscy pokochali Agent Nateur i prosili mnie o więcej – opowiada o tym, jak powstawały jej dezodoranty Jena Covello, założycielka uwielbianej przez gwiazdy marki dezodorantów Agent Nateur.

Chcę zmienić sposób, w jaki świat postrzega luksusowe kosmetyki. Jeśli zdecydujesz się żyć zdrowo, naturalnie i chcesz cieszyć się piękną skórą, stosowanie zdrowych kosmetyków jest tak samo ważne jak spożywanie zdrowej żywności. Twoja skóra jest największym organem w twoim ciele, a co więcej, pochłania to co na nią nałożysz – mówi Jena Covello w manifeście na stronie swojej marki.

Co na to nauka?

Obecnie wiadomo, że niektóre związki glinu mogą działać drażniąco na skórę lub wywoływać reakcje alergiczne, ale bardzo rzadko takie działanie jest spowodowane regularnym stosowaniem dezodorantów. Najczęściej stosowanym składnikiem antyperspirantów jest chlorowodorotlenek glinu (INCI: Aluminium Chlorohydrate), jednak ewentualne drażniące działanie kosmetyków zawierających ten związek wynika raczej z niskiego pH preparatu, a nie z działania samej substancji czynnej. Są to jedyne wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa antyperspirantów, które mają podstawy naukowe – tłumaczy dermatolog, dr n. med. Kamila Padlewska z kliniki Oricea.

Poza tym usuwanie związków obcych dla organizmu wraz z potem jest znikome w porównaniu z innymi drogami wydalania (wątroba, nerki). Stosowanie antyperspirantów nie ma więc żadnego związku z wydalaniem toksyn z organizmu. No i gruczoły potowe znajdujące się w okolicach pach to zaledwie 1 proc. wszystkich gruczołów odpowiadających za funkcje termoregulacyjne na całym ciele – dodaje dermatolog. – Związek glinu z chorobą Alzheimera także nigdy nie został potwierdzony. Liczne organizacje m.in. brytyjskie Alzheimer Society oraz Institute of Food Research opublikowały w tej sprawie specjalne raporty. Stanowiska tych organizacji można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych. Nie potwierdzono, że podwyższone stężenie glinu w tkance nerwowej mózgu jest przyczyną choroby Alzheimera. Niezależnie od możliwego toksycznego wpływu glinu na chorobę Alzheimera, główną drogą jego przedostawania się ze środowiska do organizmu jest droga pokarmowa (pożywienie, woda pitna). Poziom ekspozycji z kosmetyków jest w tym przypadku zdecydowanie mniejszy – podsumowuje dr Padlewska. Naturalny dezodorant to więc kwestia wyboru naturalnego stylu życia, a nie zdrowia.