Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego (PRP, ang. Platelet Rich Plasma) jest obecnie popularną metodą odmładzania (tzw. wampirzy lifting). Zabieg z PRP silnie regeneruje i nie wywołuje alergii oraz odczynów na ciało obce. Jest przeznaczony szczególnie dla pacjentów poszukujący produktów naturalnych i mających w wywiadzie alergie. Zabieg PRP można łączyć z innymi zabiegami.

W PRP są skoncentrowane i aktywowane płytki krwi. Uwalniają one między innymi czynniki wzrostu, które pobudzają procesy regeneracji tkanek, podobne do tych jakie zachodzą w trakcie gojenia, pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, poprawiają ukrwienie i aktywują mezenchymalne komórki macierzyste. Prowadzi to do regeneracji skóry i tkanki podskórnej.
W naszej klinice wykonujemy klasyczny zabieg z osoczem, jak również zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej (PRF, ang. Platelet Rich Fibrin).


Różnica między zabiegiem z osoczem, a zabiegiem z fibryną

W metodzie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego płytki krwi bardzo szybko uwalniają duże stężenia czynników wzrostu.
W przypadku fibryny bogatopłytkowej płytki krwi są zamknięte w trójwymiarowej strukturze fibryny i przez to są aktywowane w dłuższym czasie. Powoli uwalniane czynniki wzrostu dłużej stymulują proces naprawczy, dzięki czemu uzyskujemy dużo silniejsze efekty regenerujące. Dodatkowo fibryna przez swoją trójwymiarową strukturę ma działanie wypełniające.

Dla silniejszego efektu regeneracyjnego poleca się wykonywanie osocza razem z fibryną.
Efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu. W celu utrzymania regeneracji skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni lub innych okolic zaleca się serię zabiegów:

  • samo osocze: 3,4 zabiegi co 3-4 tygodnie,
  • osocze z fibryną: 3 zabiegi co 4 tygodnie,
  • skóra głowy 4-8 zabiegów co 2 lub 3 tygodnie (kolejno w przypadku osocza lub osocza z fibryną),
  • maska z osocza (jako pojedynczy zabieg – przyspiesza proces gojenia, jest zalecana po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej: pilingach, zabiegach z użyciem lasera).

Wskazania

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego stosujemy, gdy skóra jest słabo napięta, ma drobne zmarszczki, jest wysuszona, z oznakami zmęczenia, o niejednolitym kolorycie, gdy potrzebuje rewitalizacji i w przypadku sińców pod oczami. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem z wyboru do zabiegu regenerującego kilka obszarów naszego ciała jednocześnie, np. twarz, szyję, dekolt i dłonie. Wykonuje się je również w przypadku rozstępów i cellulitu. Jest skuteczne w leczeniu aktywnego trądziku oraz trudno gojących się ran i owrzodzeń. Stosuje się je w łysieniu. W obrębie skóry owłosionej głowy skoncentrowane czynniki wzrostu oddziałują na komórki macierzyste włosa i stymulują wzrost włosów.

Zabieg z fibryny bogatopłytkowej stosujemy, w przypadku głębokich zmarszczek, fałdów, bruzd, kurzych łapek i gdy skóra jest zapadnięta i występują ubytki tkanek, oraz gdy chcemy odbudować kształt łuku jarzmowego i gdy potrzebne jest wypełnienie blizn po trądziku.

Zabieg łączony stosujemy gdy nasza skóra potrzebuje kompleksowej regeneracji i w kilku obszarach ciała jednocześnie: np. gdy występują bruzdy, głębokie zmarszczki, a dodatkowo skóra twarzy, szyi, dekoltu i dłoni pozbawiona jest jędrności, kolorytu, elastyczności. Gdy chcemy uzyskać szybszą regenerację i gojenie tkanek po zabiegach.

W przypadku łysienia stosuje się zarówno samo osocze, jak i osocze z fibryną.


Efekty zabiegów

Po zabiegach następuje spłycenie zmarszczek, poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry. Dochodzi do rewitalizacji skóry oraz wygładzenia i ujednolicenia jej kolorytu. Skóra staje się sprężysta i nawilżona. Zabiegi przyspieszają procesy gojenia np. po zabiegach medycyny estetycznej. Powodują zatrzymanie wypadania włosów i częściowy ich odrost.


Przeciwwskazania

1. Choroby krwi:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zespoły dysfunkcji płytek,
  • krytyczna małopłytkowość,
  • niedobór fibrynogenu,
  • niestabilność hemodynamiczna,
  • posocznica.

2. Choroby nowotworowe (w tym białaczki, szpiczaki):

Pacjent może być zakwalifikowany do zabiegu, jeśli minęło 5 lat od zakończenia leczenia.

Dwa odstępstwa:

  • rak podstawnokomórkowy skóry – musi minąć 3 lata od zakończenia leczenia,
  • rak sutka – musi minąć 7 lat od zakończenia leczenia.

3. Ostre stany chorób wynikających z autoagresji: RZS, łuszczyca, toczeń, choroba Hashimoto, autoimmunologiczne zapalenia naczyń, wątroby.

4. Schorzenia wątroby: ostre zapalenie lub marskość wątroby.

5. Wyniszczenie organizmu.

6. Ostre zakażenia oraz ostre stany zapalne w miejscu zabiegowym.

7. Ciąża i okres karmienia: nie wykonujemy zabiegów z powodów etycznych, gdyż nie wykonuje się badań klinicznych u kobiet w ciąży i w okresie karmienia.

8. Leki. Przeciwwskazaniem do zabiegów jest stosowanie antykoagulantów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
ANTYKOAGULANTY: – Antagoniści witaminy K: acenokumarol, warfaryna, fenindion, – Heparyna i leki heparynopodobne, – Bezpośrednie inhibitory trombiny: dabigatran, biwalirudyna, hirudyna,argatroban, – Inhibitory czynnika Xa: rywaroksaban, apiksaban, endoksaban.

NLPZ: – KWAS ACETYLOSALICYLOWY: np. Aspiryna, Polopiryna. – KETOPROFEN: np. Bi-Profenid, Profenid, Refastin. – DIKLOFENAK: np. Diclac, DicloDuo, Olfen, Dicloberl Retard, Dicloratio Retard, Voltaren, Majamil. – NAPROXEN: np. Aleve, Anapran, Nalgesin, Naxii, Apo-Napro. – INDOMETACYNA: np. Metindol. – IBUBROFEN: np. Acatar Zatoki, Aprofen, Ardinex, Brufen, Bufenic, Dolgit, Ibalgin, Ibufen, Ibum, Ibumax, Ibupar, Ifenin, Iburion. – PIROKSYKAM: np. Feldene, Flamexin.


Przed zabiegiem

Aspiryny i NLPZ nie należy stosować 3 dni przed zabiegiem i 7 dni po zabiegu (obniży to skuteczność działania osocza i fibryny). Pacjenci zakwalifikowani do zabiegu mogą stosować leki przeciwbólowe zawierające: paracetamol, tramadol, preparaty złożone (tramadol + paracetamol).

Pacjent przed zabiegiem w celu zmniejszenia odczucia bólu podczas zabiegu może przyjąć:

  • 40 min. przed zabiegiem: 1 lub 2 tabletki paracetamolu (500 mg lub 1 g paracetamolu).
  • ew. 30 min. przed zabiegiem można nałożyć opatrunek okluzyjny z kremu przeciwbólowego (nie w obrębie skóry owłosionej głowy).
  • Konieczne jest nawodnienie organizmu w dniu zabiegu: pacjent powinien wypić w ciągu dnia min. 1,5 l wody przed zabiegiem.
  • Pacjent zgłaszający się na zabieg z osoczem bogatopłytkowym nie musi być na czczo.

Sposób wykonania zabiegu

Pacjentowi pobiera się krew żylną, zwykle z żyły w zgięciu łokciowym, do specjalnych pojemników, które są przeznaczone do otrzymywania osocza lub fibryny. Zestawy te posiadają certyfikaty CE, ISO oraz deklaracje zgodności klasy medycznej IIB. To oznacza, że z tych probówek można po odwirowaniu ponownie podać krew pacjentowi (UWAGA na tańsze wersje zabiegów z osoczem – używane są często zwykłe probówki laboratoryjne, z których nie wolno podawać odwirowanego osocza do organizmu człowieka). W trakcie wirowania osocze bogatopłytkowe lub fibryna bogatopłytkowa zostają oddzielone od erytrocytów i pozostałej warstwy osocza. Tak uzyskane osocze i/lub fibrynę podaje się iniekcyjnie do skóry za pomocą głębszej mezoterapii, bądź liniowo wzdłuż zmarszczek.


Po zabiegu

1. Pacjent nie powinien korzystać tego samego dnia z sauny, nie powinien wykonywać ćwiczeń fizycznych, przeciwwskazane są gorące kąpiele.

2. Nie należy stosować aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez 7 dni po zabiegu.

3. Należy zadbać o higienę miejsca zabiegowego.

4. Po zabiegu może wystąpić przejściowe zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięć. Czasami mogą pojawić się w miejscu nakłucia drobne siniaki, które znikają po kilku dniach.


CENA:

Osocze

  • 1 probówka: twarz lub dłonie lub szyja z dekoltem 800 zł
  • 2 probówki: twarz i szyja z dekoltem lub twarz i dłonie 1500 zł

Fibryna – wypełnienie zmarszczek i modelowanie konturu twarzy

  • 1 probówka 600 zł
  • 2 probówki 1100 zł

Osocze i fibryna

  • 1 osocze + 1 fibryna 1300 zł
  • 2 osocza + 1 fibryna 1900 zł
  • 1 osocze + 2 fibryny 1900 zł

Mezoterapia głowy – biostymulacja skóry głowy (łysienie)

  • 1 osocze 800 zł
  • 1 osocze i 1 fibryna 1300 zł

Maska po zabiegach

  • 500 zł (doliczane do kosztu zabiegu podstawowego)